Tartu Kesklinna lasteaias kohtuvad Montessori ja waldorfi pedagoogika

Tartu Kesklinna lasteaias kohtuvad Montessori ja waldorfi pedagoogika

Oktoobri alguses avas uksed uus Väikese Päikese Tartu Kesklinna lasteaed. Eelmisel kevadel kohtusid Väike Päike ja eelnevalt iseseisvalt tegutsenud kaks lastehoidu (Montessori pedagoogikat kasutanud Väikeste Teadlaste Maja ning waldorfpedagoogikast ajendatuna tegutsenud Loov Maailm), et arutada potentsiaalset koostööd Õpetaja tänava majas. Varsti sai selgeks ühine visioon kaasaegsest lasteaiamajast, kus tegutsevad ühe katuse all erinevad pedagoogika suunad.

Värskelt renoveeritud maja asub Tartu kesklinna vahetus läheduses roheluse keskel, kus on ka suur õueala. Lasteaias on kokku saanud kaks erinevat pedagoogikat kasutavat 3–7aastaste laste rühma – Montessori pedagoogikat rakendav Väikeste Teadlaste lasteaiarühm ja waldorfpedagoogikast inspiratsiooni saav lasteaiarühm Loov Maailm. Lisaks tegutseb lasteaias sõimerühm, kus rõhk on mängul ja üldoskuste omandamisel. Nii saab pere tulevikus valida oma lapsele, millisesse sobiva pedagoogikaga lasteaiarühma sealt edasi liikuda.

Erinevad pedagoogikad, ühised jooned

Väikese Päikese Tartu Kesklinna lasteaia juhataja Kertu Lubi sõnul on nad töö käigus avastanud mitmeid ühiseid jooni waldorfi ja Montessori pedagoogikas. Mõlemaid ühendab põhimõte, et lapsel on oluline endale sobivas tempos ise avastada, uurida, katsetada ja eksida. Neil on sarnane nägemus, et lasteaias ei kasutataks mänguks ega õppetööks ekraane, robootikat ja muid elektroonilisi seadmeid. Kertu sõnul hakkavad lapsed kooli minnes aina rohkem toimetama erinevate seadmetega nii õppetöös kui ka vabal ajal, seega esimesed eluaastad võiks veeta ilma sinise ekraanita. Vähemalt lasteaias võiks olla võimalik kasvada pigem loomulikus arengukeskkonnas. Laps võiks saada rahulikus keskkonnas tugevad juured – ta saab veeta aega teiste inimestega, olla looduses, kuulata helisid, haista lõhnasid, tunnetada materjale ja õppida tundma iseennast. „Varane lapsepõlv peab olema see aeg, mil laps saab kogeda maailma kõigi oma meeltega, ilma üleliigsete stiimuliteta,“ ütles Kertu.


Lisaks on Loov Maailm ja Väikesed Teadlased arvamusel, et ühiskasutuses olev suur õueala võiks säilitada oma loomuliku eripära. See tähendab, et lisavahendeid on minimaalselt ja lapsed saavad loovalt tegutseda. Siiski õuealale annavad tooni naturaalsetest materjalidest mänguvahendid, ronimiseks ja kelgutamiseks sobivad künkad, erinevates suurustes puupakud, liiv ja terrass. Õuealal kasvavad hetkel kuldkollased kased, mis on viimastel nädalatel lastele palju tegevust pakkunud. Loov Maailma rühma lapsi võib näha lehti riisumas, neid tõstmas väikestesse aiakärudesse ja seejärel sõidutamas neid suuremasse hunnikusse. Kui kuhi on kogunud kõrgust ja laiust, siis lapsele jääb kõige magusam osa – lehekuhja hüppamine ja seal möllamine.

Sõimerühmas on loodud neutraalne keskkond

1,5–3aastaste Pisikeste Päikeste sõimerühm järgib oma tegevustes Väikese Päikese õppekava. Tartu Kesklinna lasteaia juhataja Kertu Lubi sõnul on tegevused ja keskkond ülesehitatud nii, et perel oleks tulevikus võimalik edasi liikuda waldorfist juhinduvasse Loov Maailma või Montessorit rakendavasse Väikeste Teadlaste rühma. Selle otsuse tegemisel saab iga pere lähtuda oma väärtustest, tunnetusest ja lapse individuaalsetest vajadustest ning valida endale kõige sobivam suund. Sõimerühmas on rõhk mängul, üldoskuste omandamisel ja individuaalsel lähemisel. Keskkond on neutraalne, mänguasjad ja õppevahendid on tehtud naturaalsetest materjalidest ning digivahendid õppetegevusteks puuduvad nagu ka teistes sama lasteaiamaja rühmades. „Siiski kõige olulisem on see, et meie pisikestel oleks lasteaias turvaline ja mõnus pesa,“ ütles Kertu.

3–7aastaste Loov Maailma rühm tegutseb kindla rütmi järgi

Waldorfpedagoogikat iseloomustab kindel päeva-, nädala -ja aastarütmis toimetamine, mis loob lapses turvatunde, annab ajale mõõdu, arendab mälu ja tekitab äratundmisrõõmu. Päevas vahelduvad aktiivsed ja rahulikud tegevused – näiteks vabamäng, õppetegevus, liikuv tegevus ja puhkeaeg ja nii edasi. Lisaks tunnetavad lapsed nädalapäevade rütmi ka oma kõhu kaudu, kuna rühmas keedetakse igal hommikul üheskoos putru mahetalust toodud täisterahelvestest. „Lapsel on näiteks võimalus märgata oma kaerahelbeputru süües, et käes on reede, sest seda hommikusööki me sööme alati reedeti,“ ütles Loov Maailma rühma õpetaja Kertu Lubi. Samuti märkavad lapsed rütme kindlate nädalapäevade tegevuste kaudu – näiteks esmaspäeval nad maalivad, kolmapäeval matkavad ja reedel küpsetavad ja nii edasi. Lisaks on iga päeva lahutamatuks osaks vaba mäng õues, olgu vihmane või päikeseline.


Loov Maailma waldorfpedagoogikast ajendatud rühmakeskkonna kujundamisel on arvestatud lapse tundlike meelte ja tajudega – välditakse väsitavat infoküllust. Mööbel, mänguasjad ja õppevahendid on naturaalsetest materjalidest ja valdavalt ise tehtud. Rühmas on palju ruumi lasta loovusel lennata ja teha kunsti. Lastel on vabalt kättesaadavad mitmekesised vahendid, et ise teha, luua, katsetada, uurida ja avastada ehk motiveeritult õppida.

Montessori toetab iga lapse iseseisvat tegutsemist

Tartu Kesklinna lasteaia Väikeste Teadlaste Montessori rühmas kohtuvad 3–6aastased lapsed „Nad on justkui väikesed teadlased, kes saavad ise oma rada valides õppida, uurida ning avastada maailma,“ ütles Montessori rühma juhendaja Meeli Verlinden. Juhendaja valmistab ette vastavalt arengutasemele keskkonna, kus lastele on kättesaadavad vahendid viiest valdkonnast: igapäevaelu, meeled, keel ja kõne, matemaatika, kultuur ja loome.

Montessori meetodi puhul kõige olulisem osa päevast on kolmetunnine töötsükkel, mille jooksul on lapsel võimalus segamatult tegutseda omas tempos. See annab lapsele võimaluse ise otsustada, millisele teemale, mängule või tegevusele ta hetkel soovib täielikult keskenduda. Olgu selleks uus oskus või korrata ja kinnistada juba olemasolevaid. Meeli sõnul on vahva näha, kuidas lapsed teineteist tegutsemise ajal abistavad ja toetavad. Töötsükli käigus suureneb sisemine motivatsioon, oskus alustatu lõpule viia, saada eduelamusi ja luua rühmakaaslastega sotsiaalseid suhteid. „Tänapäeva ülestimuleeritud ühiskonnas on minu arvates eriti oluline see, et lastel oleks üks rahu saar, mille keskel päeva jooksul viibida – selleks rahu saareks ongi meie rühmaruum,“ ütles Meeli.

Viimased kohad sõimerühmas

Kui soovid tulla tutvuma värskelt avatud Tartu Kesklinna lasteaia eriilmelise majaga ja näha lähemalt, kuidas meie rühmades lapsest lähtuvalt tegutsetakse, siis kirjuta meiliaadressile: tartukesklinn@lasteklubi.ee, helista telefonumbrile: +372 58 868 466 või uuri lisaks siit. 

Alusharidus loob tuleviku!

Birgit Anette Bibikov
Väike Päike