Kuidas toetada lapse immuunsust sügis-talvisel perioodil ja millal tuua laps lasteasutusse?
Sügis-talvine ülemiste hingamisteede viirushaiguste periood on taas käes ja üha rohkem pakub kõneainet küsimus, millal ja kas peaks lapsevanem oma lapse lasteaiast koju jätma?
Lasteklubi Väike Päike lähtub oma tegevuses eelkõige Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Terviseameti juhenditest lasteasutustele (leiad selle SIIT). Oleme neid dokumente aluseks võttes kirja pannud ka oma ettevõtte seisukohad, et kõikides Väike Päike lastehoidudes ja -aedades oleksid ühised arusaamad.
Parim ravi on puhkus ja stressivaba kodune keskkond
Haigustunnustega (köha, nohu, kurguvalu, palavik, üldine halb enesetunne, ebatavaline väsimus) laps peab haigusest toibuma ja ravimeid saama üksnes kodus.
Juba tervenev laps, kes tunneb end hästi ja on võimeline lasteaia päevakava järgima heatujuliselt, võib ka väikese nohu-köhaga lasteaias käia, kui see on taanduva haiguse viimane märk. Otsustamist, millal laps pärast haigust taas lastekollektiivi viia, ei tohiks võtta kergekäeliselt: lapsel on nohu-köhaga lasteaias sama ebameeldiv kui täiskasvanul tõbisena tööl! Lisaks peab meeles pidama, et alla 12-aastaseid lapsi veel ei vaktsineerita ning nad on viirushaigustele (sh ka Covid-19 viirusele) äärmiselt vastuvõtlikud. Nende kaudu võib lasteasutusest saada viiruskolle, mis mõjutab otseselt nii nendega kokkupuutuvaid täiskasvanuid kui nende täiskasvanute peresid, lapse enda pere ja kogu lasteasutuse toimimist. Kuigi lapsed põevad Covid-19 viirust enamasti kergelt, võivad nad olla nakkusohtlikud nõrgenenud immuunsusega ja kaasuvate haigustega inimestele.
Siinkohal võiks lapsevanem nõu pidada eelkõige oma perearstiga ja lapse õpetaja või hoidjaga ning usaldama nende professionaalset arvamust. Laps, kes kodustes tingimustes tundub juba terve, võib kollektiivis siiski liiga kiiresti väsida ning uuesti rohkem haigeks jääda.
Samuti on oluline välja tuua, et juba väikese nohuga koju jäädes toimub paranemine tavaliselt kiiremini kui siis, kui haigusel lasta pikalt lastekollektiivis vinduda. Lapse parim ravi on puhkus ja stressivaba kodune keskkond.
Väikelapseeas loetakse normaalseks haigestumise sageduseks 1 kord kuus 10 kuu jooksul aastas ja korraga kuni kolm nädalat. Teisisõnu: normaalse immuunsüsteemiga 2-3-aastane laps on terve kahel suvekuul ja üks nädal kõikidel teistel kuudel. Tavaliselt on sagedamini haige laps, kes on äsja hakanud lasteaias käima. Teisalt väidab Terje Tähe oma ülipopulaarses raamatus “Pereema raviraamat”, et õigesti ravides ja kiirelt jaole saades võib nohu taanduda juba 2-3 päevaga.
Nõuanded nohu korral
Võtame kokku peamised nõuanded, kuidas kodus nohu korral toimida:
- Piima- ja nisutooted menüüst välja (suurendavad limaeritust);
- Paku lapsele palju juua ja hoia toa õhk niiskena (tee lapsele inhalatsiooni);
- Hoia lapse jalad soojas ja tee sinepiga jalavanni;
- Tuuluta tuba 2-3 korda päevas ja vaheta tihti padjapüüri;
- Lase lapsel palju magada ja puhata, väldi ekraanide ees istumist;
- Pese tihti käsi nii endal kui lapsel;
- Hoia toas hakitud küüslauku ja sibulat;
- Nohu vastu aitavad hästi greibiseemne ekstrakt, sidrun, punane päevakübar ja ingver.
Soovitused immuunsussüsteemi tugevdamiseks
Lapse immuunsüsteemi tugevdamiseks soovitatakse terve pere vaktsineerida gripi vastu. Lapsega kokkupuutuvad täiskasvanud peaksid olema vaktsineeritud ka Covid-19 vastu, kuid järgima peaks ka, et:
- Laps sööks mitmekülgselt ja tervislikult nii kodus kui lasteaias, tühja kõhuga on organism vastuvõtlikum nii viirushaigustele kui stressile, ka tusatuju on kergem tulema.
- Vajadusel võib anda organismi tugevdamiseks tervele lapsele vitamiine.
- Laps saab piisavalt und ja teda ei peaks hommikuti jõuga äratama.
- Lapse riietus on ilmastikule vastav, kihiline ja hingav. (Lasteaialapse 1. kihi riietuseks võiks eelistada meriinovillast, mis ei aja higistama. Puuvill läheb keha vastas külmaks.)
- Laps saaks piisavalt liikuda ja värskes õhus viibida ka lasteaiaväliselt.
- Lapse sotsiaalsed oskused oleksid eakohased, laps oskab oma emotsioonidega toime tulla.
Loomulikult on lapse jaoks traumeeriv olla kodust pikalt eemal. Eriti mõjutab selline stress just esimesi lasteaia-aastaid. Ka vanemate stress ja omavaheline või tööga seotud pinge väljub lapsest tihti just haiguse või valu näol. Leia võimalus pakkuda isegi tervele lapsele piisavalt puhkepäevi. Kui see ei ole võimalik, proovi mõnel päeval nädalas minna lapsele varem järgi ja teha üheskoos midagi lõbusat.
Kristi Stahl
Väike Päike
Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.