PARIM KINGITUS LAPSELE ON KVALITEETAEG LAPSEVANEMAGA
Iga laps vajab vanemaga segamatut kvaliteetaega, ilma nutiseadmeteta – see on esmatähtis. Ajuteadlane Jaan Aru on öelnud, et oluline on leida need hetked, mil lapsega koos olla. Kõlab justkui lihtsalt, aga tänapäeva kiires maailmas oleme infost üle külvatud ja tihtipeale mõtetega mujal.
Uuringud näitavad, kui isegi 15–30 minutit päevas veeta oma lapsega, siis see on juba piisav vundament sügavama sideme ja turvalise usaldussuhte loomisel. Nii tunneb laps, et ta on oluline, armastatud ja teda kuulatakse. See annab talle julguse proovida uusi asju ja tulla ka tulevikus toime elu väljakutsetega. Tuntud kiindumusteooria looja John Bowlby on ühe aspektina rõhutanud kvaliteetaja olulisust turvatunde loomisel, mis loob kindla aluse lapse emotsionaalsele ja psühholoogilisele arengule ning tulevikus tervislike suhete ja loomiseks.
Lapsega koosveedetud aeg võib olla täidetud lihtsate igapäevaste tegevustega, mis ei nõua kuhugi minemist või sõitmist. Isegi tee lasteaiast- või hoiust koju võib olla kvaliteetaeg, mil on hea võimalus rääkida teineteise päevadest.
Veeda aega lapsega mängides
Nüüd, kui päevad on lühemad ja pimedamad ning veedame õhtuti aega rohkem tubastes tingimustes. Panime Sinu perele kokku nimekirja 10st mängust, mis aitavad lastega veeta põnevat, samas väärtuslikku kvaliteetaega:
- Varjuteater: pange tuled kustu ja suunake valgus taskulambiga seinale või linale. Laske lastel lavastada omaloomingulisi etendusi. Tehke nii, nagu te läheksite päriselt teatrisse – läbige piletikontroll, valige istekohad ja ehitage lava.
- Tantsuõhtu: korraldage tantsuõhtu, mil igaüks saab valida oma lemmiklood ja tantsige üheskoos.
- Kokkamine: kaasake lapsi toidu tegemisse. Laske aidata köögitoimingutega, näiteks segada, mõõta ja lõigata. See on lõbus ja hariv viis koos aega veeta ning samal ajal õpetada olulisi oskusi ja tutvustada uusi maitseid
- Muusikaõhtu: korraldage muusikaõhtu, kus saate koos laulda, pilli mängida või lihtsalt muusikat kuulata.
- Õhupallimängud: võtke üks õhupall, valige üks teema (näiteks loomad), hakake kordamööda õhupalli üles lööma käte või jalgadega ja nimetama loomi. Mäng kestab nii kaua, kui pall on õhus.
- Tehke oma pusle: võite osta tühja pusle ja joonistada sellele oma pilt või lõigata suuremast pildist välja erinevaid kujundeid ja laske lastel pusle kokku panna.
- Lõkkemäng: tehke tekkidest või patjadest kujutletav lõke, istuge selle ümber ja rääkige lugusid oma elust või laske fantaasial lennata. See võimaldab lastel arendada oma suhtlemisoskust kui ka loovust.
- Käsitööprojektid: tähtpäevadest inspireerituna meisterdage erinevaid kaunistusi.
- Onn elutoas: ehitage tekkidest ja patjadest mõnus onn ja veetke seal aega lugedes, jutustades või vaadake multifilme.
- Teaduseksperimendid: leidke lihtsaid teaduskatseid, mida saate teha köögikappidest leiduvate vahenditega. Näiteks saate õppida, kuidas teha sooda ja äädikaga keemilist reaktsiooni.
Sügisesed lemmikmängud Väikese Päikese lasteaedades- ja hoidudes
Uurisime oma õpetajatelt ja lapsehoidjatelt, milliseid mänge meeldib lastele sel sügisel kõige rohkem mängida ning mida saab ka kodus üheskoos ette võtta.
Väikese Päikese Viimsi lasteaia üheks lemmikuks on erinevad loovmängud. Hiljuti mõtlesid lapsed, mida võiks ühest puupulgast meisterdada. Laste loovus oli lõputu ja mõni nägi, et puupulgast saaks telefoni teha.
Meie Tartu lasteaia väiksemad lapsed armastavad pimedal ajal kuulata hubase valgusega toas õpetaja välja mõeldud muinasjutte. Eesmärk on rääkida lugusid oma lasteaiast ja seeläbi pakkuda ka loovalt õppetunde. Lisaks teevad nad varjuteatrit – iga laps saab olla lavastaja või näitleja ja etendada varjude abil oma lugusid. See avardab nende kujutlusvõimet ja annab võimaluse oma ideid vabalt väljendada. Koolieelikud mängivad lauamänge „Reis ümber maailma“ ja kabe, mis aitavad neil arendada loogilist ja kriitilist mõtlemist ning suhtlemisoskust.
Väike Päike Laagri lastehoius on viimase aja lemmiklauamäng „Minu esimene puuviljaaed“, mille abil lapsed õpivad tundma värve, puuvilju ja loendamist. Kuna igaüks peab ootama oma mängukorda, siis lapsehoidjate sõnul on see ka hea võimalus toetada ja kontrollida laste impulsse.
Laps väljendab end esimestel eluaastatel kõige rohkem läbi mängu. Lapse mängus osaledes või seda vaadeldes, on lapsevanemal võimalik oma last paremini tundma õppida ning tugevdada just läbi mängimise omavahelist emotsionaalset sidet. See loob lapses usalduse ja kindluse, et vanemale saab jagada oma rõõme ja muresid.
Mängulist koosolemist!
Birgit Anette Bibikov
Väike Päike
Lasteklubi Väike Päike blogipostituste jagamise, refereerimise ja avaldamise tingimused.