Pühade võlu peitub ühiste mälestuste loomises
Rända tagasi hetkeks oma lapsepõlve. Meenuta pühade aega oma lähedastega ja mida te üheskoos ette võtsite. Mis on esimene asi, mis Sulle pähe turgatab? See võib olla tunne, jõulutraditsioon, mälestus, vestlus või midagi muud. Nüüd mõtle, milliseid hetki soovid oma lapsega luua sel jõuludel, mida ta saaks meenutada ka täiskasvanuna. Pühad on võimalus võtta aeg maha ja olla päriselt kohal oma lähedastega nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt.
Ühiste jõulutraditsioonide loomine
Kindlasti igal ühel on vähemalt üks traditsioon, olgu suurem või väiksem, millest jõuludel ei saa üle ega ümber. Äkki see on midagi, mida oled oma lapsepõlvest kaasa võtnud. Traditsioonid annavad pühadele sügava tähenduse, ühendades mineviku ja oleviku. Need on tegevused, rituaalid või kombed, mida pered aastast aastasse kordavad. Lisaks sellele, et need traditsioonid võivad teha õhkkonna, loob see lapses ühtekuuluvus- ja turvatunde. Teadmine, et igal jõuludel toimub ühine piparkoogimaja meisterdamine, päkapiku jälgede otsimine metsas, ühislaulmine või jõulukaartide joonistamine, pakub lastele tohutut ootamisrõõmu ja ka kindlustunnet etteaimatava ees.
Kuuse metsast toomine koos lapsega on suurepärane võimalus luua meeldejääv mälestus kogu eluks ja jätkata seda traditsiooni igal aastal. Otsige RMK rakendusest, kust võib leida puud, mis ootavad kodu. Selle juures saad lapsega ka arutleda, miks mõnda puud võib metsast koju tuua. Selgita, et mõnel kuusel pole lootust suureks kasvada teede serval, elektriliinide all või vanas metsas. See on ka hea võimalus rääkida looduse hoidmise olulisusest. Kaasa last kuuse välja valimisel ja pole hullu, kui kuusk pole ideaalse kuju või tihedusega. Kodus saate oma kuuse ära kaunistada isetehtud ehete või juba olemasolevatega ja see teebki selle eriliseks! Koos veedetud aeg ja korduvad ühised tegevused loovad pereliikmete vahel tugeva emotsionaalse sideme. Samuti traditsioonidega seostuvad ka peidetud, aga väga olulised väärtused, mida tõenäoliselt kannab laps kaasas ka tulevikus – headus, hoolivus, andmine ja teineteisega arvestamine.
Lihtsuses peitub võlu
Pühade aeg võib kaasa tuua palju stressi, eriti tänapäeva materiaalses maailmas – kingituste ostmine, kodu kaunistamine ja erinevate kohustuste tasakaalustamine. Tegelikult sageli ei ole täiuslik kodu või uhked kingitused need, mida lapsed hindavad, vaid ühiselt veedetud aeg. Lapsed väärtustavad hetki, mil Sa mängid või vestled nendega või kaasad nende ideid ühistesse projektidesse. Tõeline jõulutunne võib tekkida ka kõige lihtsamatest hetkedest. See võib olla kasvõi üheskoos naerdes, lugusid jagades või kõik koos teki all jõulufilmi vaadates. Kui vanemana lasta lahti liigsest pingest, et kõik peab olema viimase detailini läbi mõeldud ja stressist, kas kõik ikka sai ostetud, siis Sul on võimalus nautida neid kõige pisemaid, samas erilisemaid hetki oma perega. Lapsed jäävad mäletama kõige enam just koosloodud mälestusi, mis tekitavad temas soojuse ja hoituse tunnet. Ja see ongi pühade võlu!
Lõpetuseks, pakume ideid, mida pikkadel pühadel üheskoos teha:
- Tehke piparkooke – veel ägedam, kui teete piparkoogitaigna ise, vormige kujud ja kaunistage!
- Meisterdage jõulukaarte – laske loovusel lennata ja maalige või joonistage lähedastele erilisi kaarte.
- Minge metsa seiklusele – otsige päkapiku või loomade jälgi ja avastage, milliseid saadusi talvel metsas leidub ja viige loomadele metsa porganidt maiustamiseks.
- Pühkige tolm ägedatelt seltskonnamängudelt – valmistage ette jõuluviktoriin, mida üheskoos tiimides nuputada või igaüks mõtleb välja jõuluteemalise asja, kirjutab üles ja paneb teisele otsa ette. Arvamiseks võib küsida ainult „kas“ küsimusi.
- Kodune jõuluteater – mõelge üheskoos välja etendus, kes seal võivad olla tegelased, mis neil seljas on ja mida nad võiks seal teha.
- Jõuluõhtusöögi valmistamine – kaasake lapsi ettevalmistuste tegemisel, mõtisklege koos, mida võiks panna jõululauale ja asuge kokkama!
- Valmistage lund – sega maisitärklis ja vahutav habemeajamisgeel, et luua kunstlund. Lapsed saavad katsuda, kuidas kaks koostisosa on loonud lumelaadse tekstuuri.
- Soolakristallidega jõuluehted – keetke 250ml vett, lisage 4 supilusikat soola, segage lahus ja kallake klaasi. Pane puupulgale lõng ja aseta vette. Lase 24 tundi seista ja järgmisel päeval näed ägedaid lumekristalle!
- Vaadake jõulufilme – mis on veel parem, kui jõuluhommik haarata tass kakaod ja pidžaamades vaadata ajatuid jõulufilme?
Väikese Päikese pere soovib Sulle siirast koosolemise rõõmu!
Birgit Anette Bibikov
Väike Päike