Ilusat Päris Mähkmete nädalat, armsad sõbrad!
20.04-26.04.2020 on kuulutatud ülemaailmseks Päris Mähkmete nädalaks. Usume, et on õige aeg kirjutada Väikese Päikese jaoks väga olulisest eesmärgist: vähendada oma prügi kogust ja muutuda veelgi keskkonnasäästlikumaks ettevõtteks. Oma 10 keskkonnapõhimõtet oleme blogis juba lahti kirjutanud, kuid ideest võtta kasutusele riidest mähkmed ja innustada lapsevanemaid riidest mähkmetega lapsi ka lastehoidu saatma, on jäänud koroonakriisist tulenevas segaduses veel kajastamata.
Selleks, et oskaksime riidest mähkmete maailmas orienteeruda ja vajadusel lapsevanemaid nõustada, oleme alustanud koostööd Lumman.ee e-poega. Superemad ja riidest mähkmete entusiastid Sandra ja Triin käisid sügisel oma tarkusi jagamas ka Väikese Päikese Perepäeval, mille kokkuvõte on samuti meie blogist leitav. Nendega koos oleme kokku pannud “mähkmete stardipaketi” ja alustanud eksperimenti oma test-beebi Söreniga. Sören saab ülehomme 7-kuuseks ja alustas riidest mähkmete kasutamist 5-kuuselt. Söreni emme Grete peab sellest teekonnast päevikut, mida hakkame lähikuudel järjest kajastama.
Seniks, kuni blogi ootame, teeme ülevaate Grete ja Söreni peamistest tähelepanekutest.
Riidest mähkmete suurimad plussid:
- Vähem prügi. Väikese Päikese prügi koguste vähendamine oligi meie keskkonnateadlikumaks muutumise peamine eesmärk: esimesed ühekordsed mähkmed tulid turule 1970ndatel ning kõik need mähkmed on meie planeedil siiani alles! Mähe laguneb looduses umbes 400-500 aastat.
- Lapse pepu on korras, riidest mähkmetes ei teki mähkmelöövet ja mähe ei sisalda kahjulikke värvi- ning lõhnaaineid.
- Väidetakse, et lapsed hakkavad varem potil käima. Kõik sõltub muidugi emade agarusest, aga erinevad eksperdid kinnitavad, et riidest mähkmeid kasutavad lapsed saavad varakult potile. Eks aeg näitab, kuidas meie testlapsel läheb :)
- Kulutused mähkmetele on üldjoontes väiksemad, kuigi esmane väljaminek võib tunduda hirmutav. Meie panime koostöös Lumman e-poega kokku komplekti, mille kogumaksumuseks tuli umbes 250€ ning see kasvab koos lapsega, st samu mähkmeid on võimalik kasutada kuni mähkmevabaks saamiseni. Kui arvutada, et keskmine laps on mähkmetes vähemalt 1,5 aastat tuleb igakuiseks kulutuseks vähem kui 14€. Samuti on võimalik mähkmeid hiljem edasi müüa, kinkida või ka pere järgmise lapsega kasutada ja niimoodi kulu veelgi vähendada.
Grete lisab, et kuigi avastas riidest mähkmete maailma (õigemini julguse neid katsetada) alles kolmanda lapsega, on teekond seni olnud valutu ja üsna lihtne. Alguses ei osanud Sören veel keerata ega roomata ning mähkmevahetus oli väga lihtne. Esialgu meeldisid Gretele kõige rohkem trukkide ja sisudega SIO (snap-in-one) mähkmed, kuid nüüd eelistab taskumähkmeid. Ööunedeks on kasutusel ekstraimavad öösisud.
Loodame, et Grete ja Söreni teekonna kajastamine annab indu ja julgust ka teistele peredele, et riidest mähkmed kasutusele võtta ja oma koduses majapidamises tekkivat prügikogust märkimisväärselt vähendada. Sügisel anname projektile hoogu juurde ning kaasame ka Väikese Päikese hoiulapsi ning nende vanemaid.
Püsige lainel!
Kristi Stahl
Väike Päike